Символіка

Символ: СОНЦЕ

СОНЦЕ – належить до найдавніших солярних мотивів у писанковій орнаментиці. Це є найпоширеніший орнаментальний мотив і, здається, форми його графічного зображення необмежені.

Сонце зображається іноді як коло, рожа, спіраль; то воно спокійне, іноді в русі, деколи промінне.

Сонце – джерело світла, символ життя. Воно в орнаментиці є протиставлення пітьмі і з давніх давен виступало в різних вірування як бозство.

Віра в таємничу силу сонця і страх та пошана до нього мали місце ще в середньовіччі. З давніх давен людина прагла прихилити Сонце до себе: вона зображувала його на різних предметах домашнього вжитку та у вільній природі.

Бога Сонця улещували зображенням на писанках безлічі його символічних “портретів” Це були різноманітні хрестики й зірочки різної величини, жовті й червоні плямочки тощо.

Найважливіший солярний мотив – колишній бог – став поступово тільки космічним тілесом. Втратив своє бозьке значення і в сучасній орнаментиці, де, як мотив, є сьогодні дуже поширеним і облюбованим. Зображення сонця стало звичайним орнаментальним мотивом, який веде свій початок з глибокої давнини. Тут він майже нічим не відрізняється від зірки. На писанках, як відомо, є кілька “сонць”, що його далі зблизило зі всіма колесоподібними орнаментами.

Символ: МЕАНДР

Ще одним розповсюдженим елементом українських писанок є хвилястий орнамент, відомий під назвою “МЕАНДР”. На писанках східної, центральної та більшості районів західної України він зображується крупними хвилями і називається “безкінечником”. Меандр разом із знаками заклинання Бога Сонця домінує і на писанках Гуцульщини. Але тут, як і всі інші елементи орнаменту гуцульських писанок, він має значно менші розміри, через що сприймається як мереживо.

Про дуже давнє походження українського меандра свідчать численні археологічні знахідки. Зокрема, більшість керамічного посуду з часів трипільської культури прикрашена різноманітними формами хвиль – знаками заклинання Богині води – Дани. До речі, подібні орнаменти у давньогрецькому мистецтві з’явилися на дві тисячі років пізніше, і увійшли вони у світову літературу як “грецький меандр”.

Зважаючи на постійні контакти давніх греків з нашими предками, що були досить близькими сусідами, а також на те, що персоніфіковані божества води з’явилися значно пізніше, можна з великою вірогідністю припустити: і культ води, культ нашої Богині води – Дани, і графічне зображення води, хвилясті орнаменти з часів трипільської культури стародавня Еддала запозичила саме в нас.

Символ: ЗВІЗДА

ЗВІЗДА (зірка, зірниця, подвійна звізда, грецька звізда) – частий і улюблений орнаментальний мотив усіх видів матеріального народного мистецтва. На писанках він дуже поширений і має глибоке минуле.

Графічне зображення зірки має на писанці 5 промінців, але найчастіше це парне число, що пов’язане із писанковим способом її формування. Пояснюють це явище також тим, що парне число вважається за деякими віруваннями провісником щастя.

Зірка – космічний мотив і виник в глибині пасторальної культури. Зірка поширена також у різних звичаях. В народних оповіданнях часто виступає в ролі молодшої сестри, інколи – дитини Сонця.

Колишня людина щиро вірила, що кожна людина має свою зірку, яка з’являється з її народженням, а гасне з її смертю. Існує навіть вираз: “Тівко людей – тівко звізд!”

Зірка, що на небі світить яскравіше за інші, означає довге життя якоїсь людини. За народним повір’ям колись на зірку не личило вказувати пальцем – аби не втручатися в чиєсь життя.

В християнстві зоря, це знак Христового царства. Св. апостол Павло називає зорю образом вибраних у вічності.

Символи: ТВАРИНИ, РИБИ, ПТАХИ

З культом Сонця пов’язаний у нас був і культ КОНЯ. За віруваннями наших пращурів, Бог Сонця народив собі сина – Хороса у вигляді коня, котрий мав уставати вдолсвіта й до вечора возити по небу свого батька. Наші предки намагалися і йому догодити, бо ж боялися, що, образившись на людей, перестане Хорос возити Сонце, а тоді зникне тепло, повернеться холод, і все загине.  І досі зображення коня на писанках вельми поширені, особливо на Гуцульщині і Бойківщині.

РИБА, як мотив писанкової орнаментики, – не випадковість. З цим мотивом зустрічаємось і в інших галузях народного мистецтва. Проте він виник у писанковій орнаментиці і має тут найглибшу традицію.
Мотив риби належить до християнських мотивів. Але в історіїї орнаментики риба зустрічається ще до християнства. Символ Христоса, посвята високим ідеалам. Риба – представляє воду, її елемент життя, і так як вода є символом життя і смерті. Через її надзвичайну спроможність помноження, є вона широкопоширеним знаком щастя, здоров’я й життя. В християнстві – це символ новохрещених.

ОЛЕНЬ – символ процвітання, лідерства та багатства. Ріг оленя є символом проміння сходячого сонця. В християнстві олень є образом шукання Бога і взаємної допомоги.

ПІВЕНЬ – вістун дня є провідником божого сонця й сторожем добра проти зла. В християнстві півень є символом світла Христа, світла, яке поборолу темряву.

Значення деяких знаків та кольорів

ХРЕСТ – один з найчисленніших символів, що використовуються на писанках. у дохристиянські часи хрест використовувався як символ життя. Українці прийняли християнство у 988 році і використовували хрест виключно як символ Християнської віри.

ЯБЛУКА – плоди врожаю означають знання, здоров’я і мудрість.

КРАПКИ – символізують, що із горя приходить непередбачене благословення.

РОЖЕВИЙ – успіх.

ВОДА – символізує багатство.

СВІТЛО-ЗЕЛЕНИЙ – весна, новий ріст і надія.

ПТАХИ – переважно виражають настання весни. Півні – чоловічий символ означає багате подружнє життя і багато дітей. Кури означають достаток.

КВІТКА – мудрість краса і смиренність.

ЗВИВИНИ – безсмертя.

ТЕМНО-ЧЕРВОНИЙ – колір урожаю.

ЗІРКА – вічне життя і добра фортуна.

СПІРАЛІ – знак вегетативної і органічної плодючості, і як знак сонця, є володаркою бігу часу.

СВІТЛО-СИНІЙ – виражає небо з життєдайним повітрям і добре здоров’я.

ТРИПІЛЬСЬКІ ПИСАНКИ – трипільці – древнє плем’я людей, що жили на території України 6 тис. тому. Частки їх глиняного посуду були знайдені поблизу невеликого міста Трипілля за 40 км від Києва. Розпис глиняного посуду було адаптовано до яйця. Дизайн складається з трьох кольорів – білого, чорного і кольору глини (теракота). Розпис – спіралі та звивини, що вражають вічність і цикл життя.

ОЛЕНЬ – багатство, процвітання і лідерство.

ДЕРЕВО ЖИТТЯ – як космічне дерево, є символом небесної осі й скарбницею життя, з’єднує в собі тривалість і минулість, стійкість і рушійність, силу і слабкість, вершини й низини; це символ безперерервно відновлюваної природи.

ПЛІД – добре життя, здоров`я і мудрість.

РИБА – символ Христоса, посвята більш високим ідеалам.

КОШИК – материнство, життєдайність і дари.

БЕЗКІНЕЧНИК – вічність.

ЦЕГЛЯНИЙ – колір символізує щедрість землі.

КІНЬ – процвітання, тривалість і швидкість.

ДЕРЕВО – вічна молодість і здоров`я.

РОМБИ – геометричний символ, що часто використовувався для означення знання.

КВІТКА – краса, мудрість і смиренність.

СОНЦЕ – символ життя, також виражає любов до Бога.

ВОДА – достаток і продуктивність.

ТРОЯНДА – любов і турбота.

СОСОНКА – пов’язана вона з культом Небесного Змія, що, як вважалося, запліднював усе живе жіночої статі. Цей знак зображався на писанках і рушниках, а на Великдень сосонкою обкладалися писанки.

ЛАМАНА ЛІНІЯ – символізує пошук.

ЧЕРВОНИЙ – колір сонця, удачі в житті, надії і пристрасті.